KO-MA

Market Square 
location: Koszalin, Rynek Staromiejski
project: 2009, competition entry, mention

 

 

Projekt wprowadza na płytę Rynku zabudowę w postaci wieży oraz odpowiadającemu jej stylistycznie budynkowi poziomemu. Poza płytą, w pasie ul. Zwycięstwa zlokalizowano przeszkloną wiatę osłaniającą przeniesione tam przystanki autobusowe. Te trzy zasadnicze elementy porządkują przestrzeń Rynku, odmieniają jego proporcje, charakter ale i funkcje. Nowy wizerunek Rynku dopełnia nowa posadzka, której kompozycja jest ściśle związana z modułami, o które oparto całą koncepcję Rynku wraz z jego zabudową, nowe oświetlenie, nowe ?umeblowanie? placu oraz nowe elewacje budynków okalających Rynek.

– Wieża ? o wymiarach 10,5 x 10,5 x 73,5 m stanowi dominantę nie tylko w obrębie Rynku i jego najbliższego sąsiedztwa ale i całego miasta oraz okolicy. W sensie urbanistycznym ma być punktem identyfikującym miasto i domykającym perspektywy. Obecność na Rynku wieży, ale i budynku poziomego w niczym nie zagraża dominacji Katedry, która nadal będzie obecna w pejzażu miasta, a zaproponowane obiekty nie będą jej przesłaniać. Wieża pełnić będzie funkcję widokowo-gastronomiczną, jednokondygnacyjna kawiarnia będzie poruszać się jak kabina dźwigu osobowego i wjeżdżać na szczyt odsłaniając Koszalinianom oraz ich gościom panoramę miasta, okolicy ale przede wszystkim morza. Również ewakuacja z kawiarni ma odniesienie do ewakuacji z dźwigu osobowego – w chwili wystąpienia zagrożenia, kawiarnia podobnie jak kabina windy opadać będzie grawitacyjnie w kontrolowany sposób.

– Galeria Miejska – to trzykondygnacyjny budynek o wymiarach 73,5 x 10,5 x 10,5 m, mieszczący w sobie sale konferencyjne, wystawowe, restaurację i kawiarnię ale również zespół pomieszczeń pomocniczych takich jak toalety podziemne czy zespół dźwigów osobowych do przestrzeni parkingowej. Obiekt przejmie część prestiżowych funkcji Ratusza i stworzy zaplecze dla różnych bardziej lub mniej oficjalnych imprez.

– Zintegrowany przystanek autobusowy – to długa na 52,5 m przeszklona wiata wspierająca się na pylonach informacyjno-reklamowych, pod którą zlokalizowano przystanki autobusowe przeniesione z Rynku i z wlotu ul. Słowackiego.

– Elewacje domów okalających Rynek – bardzo prostymi (i tanimi) środkami radykalnie zmieniono elewacje frontowe kamienic przyległych do Rynku. Głównymi elementami są wspornikowe dachy nad parterami budynków. Czoła tych dachów będą polem reklamowym, spody tych dachów będą rampą świetlną, a wierzch dachów stanowić będzie platformę wsporczą pod donice z winobluszczami. Elewacja opleciona będzie linami ze stali nierdzewnej zamontowanymi do ścian z dystansem. Po tak uformowanej płaszczyźnie wspinać się będą różne gatunki winorośli i winobluszczy. Zabieg ten odmieni wizerunek Koszalina, który jeszcze bardziej kojarzyć się będzie z zielonym miastem.

– Oświetlenie – zrezygnowano z wysokich latarń ulicznych na rzecz oświetlenia o skali parkowej. Oświetlenie wmontowane będzie również w posadzkę Rynku i elementy małej architektury znajdujących się na płycie.

Rzeczywista odległość od morza i związki z nim Koszalina są głównymi motywami decyzji o lokalizacji wieży (oprócz motywów urbanistycznych). Ponad stumetrowej powierzchni kawiarnia wspinać się będzie po konstrukcji wieży aż do jej wierzchołka. Coraz bardziej rozległe widoki miasta i okolicy dążyć będą aż do kulminacji – najrozleglejszego widoku na Jezioro Jamno, morze, Górę Chełmską i okoliczne lasy i jeziora. Ta niewątpliwa atrakcja Koszalina będzie jednocześnie wspaniałą wizytówką i reklamą miasta i regionu. Jednocześnie, Koszalin, który dla wielu jest jedynie krótkim przystankiem nad morze swą wieżą zaintryguje podróżnych jeszcze w pociągu, samochodzie czy na dworcu. Będzie też wieża widoczna z morza i będzie swą obecnością przypominać o mieście, które warto odwiedzić, mieście, w którym znajdziemy miejsce postojowe, mieście, po którym bezpiecznie i przyjaźnie poruszają się piesi, mieście z wieloma ogródkami kawiarnianymi ulokowanymi w atrakcyjnej przestrzeni o skali i atmosferze innych starych miast choć bez zabytkowych kamieniczek. Przypomni też o mieście młodym i dynamicznym, nie próbującym w karykaturalny sposób podrabiać historii a tworzącym nowe obiekty w duchu pokolenia, które je kreuje.

 

architect: 
HS99, Koszalin
project team: 
wojciech slupczynski, kuba florek, adam kulesza, lukasz pisarek, agnieszka desowska,
status
competition, mention

Building Footprint: 935,00 m2
Net Floor Area: 6813,43 m2
Gross Floor Area: 7808,00 m2
Volume: 28482,00 m3

 

Publications:

Rynek Staromiejski w Koszalinie, Archivolta 2/2010